Winamp SHOUTcast DSP - Pierwsze podłączenie

Sciągamy winamp  z centrum pobierania scscript

Instalujemy Winampa
Po tym jak plik instalacyjny znajdzie się na waszych dyskach należy przejść przez instalację programu. W jej trakcie dostaniecie możliwość wybrania przeróżnych dodatkowych opcji, jak na przykład pasek narzędzi Winamp do przeglądarki czy ustawienie wyszukiwarki AOL jako waszej domyślnej. Spokojnie odznaczcie je wszystkie. W większości są tylko uciążliwe, a w niczym nie pomagają. Tak samo postąpcie przy pytaniu o instalację TuneUp.
Jako ostatnią rzecz odznaczcie opcję uruchomienia Winampa wraz z końcem instalacji. Po czym kliknijcie na Finish.





Instalujemy plugin SHOUTcast DSP

Po sciągnięciu SHOUTcast DSP

Uruchomcie plik instalacyjny, który właśnie ściągnęliście. Wciskajcie po prostu przycisk Next aż do samego końca, po czym wybierzcie Finish.

Wyświetlenie panelu pluginu DSP


shoutcastx1
shoutcastx2
Aktualnie plugin DSP powinien być uruchomiony, jednakże nie zobaczycie go, gdyż jest schowany za Winampem. Aby go odkryć należy ustawić Winampa w tryb cienia. Robimy to klikając na ikonę pokazaną powyżej. Jeśli wciąż go nie widzicie, to znaczy, że coś poszło nie tak i jednak się nie aktywował. By włączyć go ręcznie wciśnijcie kombinację klawiszy CTRL+P i w menu po lewej stronie wybierzcie opcję DSP/Effect. Powinna pokazać się lista po prawej. Tam kliknijcie na Nullsoft Shoutcast Source DSP. Dale zamknijcie okno opcji i powinno się wam ukazać okno z Nullsoft SHOUTcast Source. W przypadku gdy nie widzicie takiej opcji oznacza to, że nie udało się poprawnie zainstalować pluginu. Zamknijcie Winampa i spróbujcie jeszcze raz przejść przez instalację.

Okno pluginu DSP
Powinniście widzieć już okno pluginu DSP. Teraz tylko musimy wypełnić wszystkie niezbędne detale aby połączyć się z serwerem. Aby je zdobyć udajcie się do Panelu radiohost.

Dane nadawania - IP, Port, hasło oraz ID użytkownika
Ten krok zależy od tego czy chcecie nadawać na żywo czy korzystać z AutoDJa. W przypadku audycji na żywo powinniście mieć wyłączonego AutoDJa i używać portu znajdującego się zakładce Account Overview. Dodatkowo przyda się wam hasło źródłowe, które ustawicie w zakładce Settings w panelu radiohost. Wynika to z faktu, iż połączenia w SHOUTcast 2 używają kont DJów stworzonych w zakładce DJ Management.

Wytłumaczymy jak nadawać na żywo przy włączonym AutoDJu.
Będąc w naszym panelu kliknijce na Quick Links, które znajduą się w lewym menu w zakładce General. Zjedźcie na dół aż do Live Source Connections. Potrzebujecie trzech rzeczy z tej strony: IP (serwer hostu), maksymalna szybkość transmisji oraz port serwera.

W naszym przypadku IP to s7.radiohost.pl, port 8006 a maksymalna szybkość transmisji wynosi 32.

Potrzebujecie jeszcze ID DJa oraz jego hasło, w przypadku gdy jeszcze nie założyliście żadnego konta dla DJa w zakładce DJ Management. Jeśli szukacie instrukcji jak stworzyć takie konto poszukajcie jej w naszej bazie wiedzy.

Kiedy już znacie IP, port, szybkość transmisji, ID użytkownika i hasło wróćcie do okna pluginu DSP.

Uzupełniamy właściwości - Output (wyjście)
W oknie pluginu DSP przejdźcie do zakładki Output i zacznijcie ją wypełniać.
W miejscu Server Address podajcie IP, u nas jest to s7.radiohost.pl.
W miejscu na port podajcie ten powiązany z SHOUTcastem v2, w naszym przypadku 8006.
Stream ID – Pozostawcie na wartości 1, chyba, że zmienialiście punkty podłączenia. W przeciwnym razie zostawcie 1.
User ID – podajcie nazwę powiązaną z kontem DJa, które utworzyliście w DJ Management.
Password – należy wpisać hasło powiązane z w/w kontem.
Kiedy przejdziecie przez ten proces możecie wejść w zakładkę Login. Teraz kliknijcie jednak na zakładce Directory.

Output (wyjście) - Directory (folder)
Zanim zrobicie cokolwiek przeczytajcie tutorial poświęcony folderowi Radio w naszej bazie wiedzy. W przeciwnym razie niezależnie co zrobicie w tym kroku wasza stacja nie pojawi się na SHOUTcast.com
W zakładce Directory mamy do wyboru wiele opcji. Większość z nich powiązana jest z tym czy i jak wasze radio będzie wyświetlone na stronie Shoutcast.com w zakładce Radio Directory.
Pierwsza z opcji Make this stream public (spraw by nadawanie było publicznie dostępne) determinuje czy wasza stacja będzie się wyświetlać w zakładce radio directory na stronie SHOUTcastu.
Name – Tu podajcie nazwę waszej stacji.
URL – tutaj podajcie adres www waszej strony, jeśli podsiadacie takową. W przeciwnym wypadku pozostawcie to pole puste.
Możecie swobodnie przejść do zakładki Encoder.

Output (wyjście) - Encoder
Zakładka enkodera jest bardzo ważna, gdyż od niej zależy jakość waszego nadawania jak również jego typ. Plugin DSP obsługuje rozszerzenia AAC oraz MP3. AAC zazwyczaj zapewnia lepszą jakość, ale niższą prędkość przesyłu. Niestety nie jest tak popularny i wspierany przez odtwarzacze multimediów jak mp3. Na potrzeby tego tutorialu będziemy korzystać z plików mp3.
Jedną z rzeczy jakie sprawdziliśmy w zakładce Quick Links była prędkość transferu. Jest to sama wartość, którą potrzebujemy w tym miejscu. We właściwościach encodera ustawcie maksymalny transfer. W naszym przypadku jest to 32kbps.

Zapisujemy zakodowane wyjście
Jeśli chcecie zarchiwizować kopię waszego stream wystarczy, że zaznaczycie opcję Save a copy of the encoded audio stream (zapisz kopię zakodowanego streamu audio) oraz podacie miejsce na dysku, gdzie ma się ona znaleźć. Wystarczy, że klikniecie na trzy kropki i myszką wskażecie folder do zapisu.
Kiedy skończycie kliknijcie na zakładkę Titles.

Output (wyjście) - Titles (tytuły)
Zalecamy by zostawić wszystko w domyślnych ustawieniach jedocześnie wyjaśniając co dane opcje robią. Zostawiając tak jak jest spowodujemy, iż osoba słuchająca waszej audycji będzie w stanie odczytać tytuł aktualnie granego utworu oraz jego artystę. Jedyny warunek jaki musi być spełniony to odtwarzacz, który posiada taką funkcjonalność.
Dlatego też uważamy, że lepiej zostawić te właściwości jako domyślne.
Następny krok czeka na was w zakładce Input.

Input (wejście)

instalshoutcast


Zakładka ta dotyczy źródła sygnału audio, który będziecie grać. To oprogramowanie do nadawania wspiera dwa moduły: Winampa oraz wejście karty dźwiękowej. Gdy wybierzecie Winampa każda muzyka, którą włączycie w nim będzie nadawana na serwer. W przypadku karty dźwiękowej możecie do niej podłączyć do linii IN dowolne urządzenie audio bądź skorzystać z mikrofonu, wpiętego za pomocą kabla Jack. Najczęściej karta wykorzystywana jest właśnie do podłączenia mikrofonu.
Póki co zostawimy opcję ustawioną na Winampa. Jeśli pragniecie skorzystać z mikrofonu, zmiana jest banalnie prosta. W miejscu Input Device powinniście wybrać Soundcard Input, co powinno pozwolić wam na ustawienie dodatkowych opcji. W punkcie Choose Capture Device wybierzcie wasz mikrofon a następnie przyciśnijcie, a następnie przytrzymajcie Push To Talk, co pozwoli wam mówić na żywo, tak długo jak go trzymacie. Jest także kliknąć jednorazowo na Lock, co pozwoli wam na nadawanie tak długo, aż nie klikniecie na w samo miejsce z opisem Unlock.

Zaczynamy nadawać!
Wróćcie do zakładki Output, a następnie kliknijcie Connect. W miejscu Status powinniście zobaczyć napis Sent, dokładnie jak na przykładzie powyżej. W każdym innym przypadku oznacza to, że jednak nie nadajecie.
Gdy pojawi się błąd Authentication Error albo ID użytkownika bądź jego hasło są niepoprawne. W tym wypadku wróćcie do zakładki Login i je poprawcie. Jeśli je kopiujecie z innego miejsca a mimo to nie działają spróbujcie wpisać je ręcznie.
Kiedy ukaże się napis Connecting lub Reconnecting jest wiele możliwych scenariuszy. Najbardziej popularny z nich to źle wprowadzony adres IP oraz port. Spróbujcie go wpisać ręcznie (bez kopiowania). Powodem dla którego zalecamy ręczne wpisywanie jest to, iż wielu użytkowników kopiuje adres wraz ze spacją po nim, co prowadzi do powyższych błędów.
W przypadku gdy spróbowaliście wszystkiego i wciąż coś nie działa upewnijcie się czy korzystacie z właściwego portu. Gdy nadajecie na żywo z uruchomionym AutoDJem sprawdźcie czy serwer jest włączony oraz czy AutoDJ jest aktywny i aktualnie gra.

Gramy muzkę
Teraz, gry jesteście połączeni z serwerem na reszcie nadszedł czas by faktycznie zacząć grać muzykę. Najprostszym sposobem jest przeniesienie i upuszczenie utworów na listę w Winampie. Aby tego dokonać rozwińcie okno Winampa poprzez kliknięcie w przycisk zacienienia, który wcześniej go zmniejszyliśmy w celu odkrycia okna z pluginem DSP. Powinniście zobaczyć playlistę w prawym górnym rogu. Kliknijcie na przycisk enlarge, by zwiększyć wielkość samego okna. Teraz wystarczy przerzucić wybrane utwory na listę i uruchomić je poprzez dwukrotne kliknięcie.

Słuchanie audycji
Są cztery główne sposoby aby słuchać audycji:
Pierwszy Sposób -
Aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie bądź by samemu zwyczajnie posłuchać stacji możecie skorzystać z odtwarzacza na górze strony panelu radiohost. To najszybszy i najprostszy sposób.
Drugi Sposób -
Słuchanie poprzez aplikacje na komputerze – udajcie się do sekcji Quick Links i pod napisem Tune in możecie kliknąć na plik playlisty. W ten sposób ściągniecie go na dysk, gdzie możecie go uruchomić w jednym z odtwarzaczy: iTunes, VLC czy samym Winampie i posłuchać audycji.
Ważne – Nie możecie słuchać w Winampie kiedy za jego pomocą nadajcie z oczywistych powodów. Wybierzcie inny odtwarzacz gdy chcecie nadawać i słuchać na jednym komputerze.
Trzeci Sposób -
Zamontowanie odtwarzacza na waszej stronie www. Jest to prosty i szybki sposób by dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy. Po więcej informacji w temacie udajcie się do tutorial dotyczącego RadioToolBox w naszej bazie wiedzy.
Czwarty sposób -
Smartfon – możecie także słuchać audycji z poziomu swojego telefonu. By dowiedzieć się więcej udajcie się do naszej bazy wiedzy i zapoznajcie się z tutorialem o tytule Smartphone Listening Tutorial.

Jeśli słyszycie audycję to znaczy, że wszystko jest dobrze.

Gratulujemy! Nadajecie na żywo we własnej stacji radiowej.


Czy ten artykuł był pomocny?

mood_bad Nie lubić 0
mood Lubie 1
visibility Widoki: 8020