Podstawowe pojęcia dotyczące Internetu

Internet
Rozległa sieć komputerowa łącząca wiele mniejszych podsieci w jedną całość.

Intranet
Odpowiednik Internetu, jednak o ograniczonym zasięgu (np. przedsiębiorstwo).

Numer IP
Unikalny numer każdego komputera podłączonego do Internetu, np. 213.77.28.38
Przy czym jeden fizyczny komputer może posiadać kilka numerów IP odnoszących się do jego zasobów.

nazwa = host + domena
Unikalna nazwa w Internecie pozwalająca na łatwe określenie danego serwera.
Np. www.bg.net.pl -> host: www, domena: bg.net.pl
Aby otrzymać własna domenę trzeba ją wykupić u operatora domen macierzystych, np. bg.net.pl trzeba wykupić u operatora domen net.pl.
Jeżeli domena jest już wykupiona nie ma praktycznie możliwości jej uzyskania.
Uwarunkowania dotyczące domen w Polsce: operatorem domen krajowych .pl oraz wielu domen funkcjonalnych (np. com.pl, net.pl, org.pl, etc.) i regionalnych (np. warszawa.pl, waw.pl, etc.) jest Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa NASK.

Serwery
Są to komputery gromadzące i udostępniające zasoby poprzez sieć komputerową (np. Internet). Na jednym fizycznym serwerze możliwe jest umieszczenie wielu serwerów specjalizowanych do wykonywania określonych zadań np. www (tzw. wirtualne), poczta e-mail, ftp, dns, sql, serwery wirtualne.

Serwer WWW
Jest to komputer, na którym przechowywane są strony internetowe i który udostępnia je w sieci komputerowej (np. Internet) do przeglądania poprzez programy służące do przeglądania jej zawartości. Nazwa serwera WWW zwyczajowo zaczyna się od www i nazwy domeny np.www.bg.net.pl

Serwer poczty e-mail
Jest to serwer zajmujący się gromadzeniem poczty na tzw. kontach pocztowych oraz wysyłanie jej na inne serwery.

Serwer FTP
Pozwala na odczytywanie i zapisywanie plików bezpośrednio na dysku serwera. Wykorzystywany jest przez nas do wprowadzania i uaktualniania znajdujących się na serwerze danych.

Serwer DNS (domain name server)
Kojarzy nazwy domen i hostów z fizycznym ich umiejscowieniem w Internecie. Bez niego możliwe jest posługiwanie się tylko numerami IP.

Serwer SQL
Pozwala na korzystanie z umieszczonych na serwerze baz danych za pomocą języka SQL. Dzięki niemu inne aplikacje np. serwer WWW, mogą korzystać z danych znajdujących się w bazach.

Serwery wirtualne
Pozwalają na emulacje wielu fizycznych serwerów na jednym - wystarczająco wydajnym - komputerze. Każdy może posiadać swój numer IP oraz domenę.

Konta poczty e-mail
Są to skrzynki pocztowe, w których umieszczana jest poczta dla użytkowników a następnie po autoryzacji możliwe jest jej ściągnięcia na prywatny komputer.

Strony WWW (vel witryny internetowe)
Strony internetowe napisane w języku .html lub jego pochodnych  umieszczane na serwerze WWW i odczytywane przez przeglądarki internetowe. Strony te obok tekstu mogą zawierać grafikę, muzykę, animacje oraz coraz więcej elementów multimedialnych.

Serwisy internetowe
To czyli zbiór stron WWW tworzących jakąś całość.

Przeglądarki internetowe
Programy służące do pobierania z serwerów www stron internetowych i wyświetlania ich na ekranie komputera.
Najbardziej znane przeglądarki graficzne: Internet Explorer, Netscape Navigator, Mozilla Firefox, Opera i inne stanowiące marginalny udział w ogóle.
Istnieją jeszcze przeglądarki tekstowe jak np. Lynks, jednak stosowane są praktycznie tylko w kręgach informatycznych i naukowych.

Wyszukiwarki internetowe
Nazywa się je również serwisami wyszukiwawczymi (i inaczej) pozwalają na przeszukiwanie zasobów Internetu w celu znalezienia interesujących nas informacji. Najbardziej znane z nich to:
Google, Wirtualna Polska, Onet, Interia, Altavista, Yahoo, Hotbot i wiele innych.

ISP (Internet Service Provider)
Firmy zajmujące się świadczeniem usług internetowych: dostępu do Internetu, hostingu (serwery WWW, serwery poczty e-mail, serwery baz danych, serwer FTP, domeny internetowe).


Czy ten artykuł był pomocny?

mood_bad Nie lubić 1
mood Lubie 0
visibility Widoki: 4453